Kızartılan veya fazla yağlı olarak pişirilen yağlı yiyecekler, hamburger, pizza, patates kızartması, paketli ürünler gibi besinlerin vücudunuza etkilerini inceledik. Bu besinler artık sadece fast-food büfelerinde değil evde, işyerinde, okulda her yerde bulunuyor. Fazla tüketimi de sağlığı olumsuz etkiliyor.

Özel günlerde kızarmış yiyeceklerin tadını çıkarmak kabul edilebilir olsa da alımınızı sınırlandırmaya ve dengeli bir diyetin parçası olarak daha sağlıklı alternatifler seçmeye çalışmalısınız. Kızartma yapmak yerine daha sağlıklı olan fırında, ızgara, haşlama yöntemlerini seçmeyi deneyebilirsiniz.

  1. Şişkinlik, mide ağrısı ve ishale neden olabilir

Karbonhidrat, protein ve yağ arasında en yavaş sindirilen besin yağdır. Yağlı yiyecekler mide boşalmasını geciktirir, bu da şişkinlik, bulantı ve mide ağrısına sebep olabilir. Bazı irritabl bağırsak sendromu gibi hastalığı olan ve duyarlı kişilerde de yüksek miktarda yağ tüketimi kramp ve ishali tetikleyebilir.

  1. Bağırsak bakterilerinizi bozabilir

Yağlı yiyecekler bağırsaklarımızda yaşayan yararlı bakterilere zarar vererek bağışıklık sistemini, kilo kontrolünü, kalp sağlığını, bağırsak sağlığını, bazı yiyeceklerin sindirimini olumsuz etkileyebilir. Bunun yanı sıra sağlıksız bakteri sayısını arttırarak da vücudumuza zarar verebilir.

  1. Kilo alımı ve obeziteye yol açabilir

Çok yağlı yiyecekler aynı zamanda yüksek kalori ve trans yağ içerdiğinden kilo alımına sebep olabilir. Örneğin, küçük bir fırında patates (100 gram) 93 kalori ve 0.1 gram yağ içerirken, aynı miktarda patates kızartması 312 kalori ve 15 gram yağ içerir.

  1. Kalp hastalığı ve felç riskini arttırabilir

Yağlı yiyecekler, kilo, kan basıncı ve kolesterol üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle kalp hastalığı ve felç riskinizi artırabilir.

  1. Şeker hastalığı riskini arttırabilir

Yağlı yiyecekler, vücut ağırlığını ve vücuttaki iltihabı artırarak, aynı zamanda kan şekeri kontrolünüzü bozarak şeker hastalığı riskinizi arttırabilir.

  1. Sivilceye neden olabilir

Yağlı yiyecekler; iltihabı arttırarak, genlerin çalışmasına etki ederek ve hormon seviyelerini değiştirerek akneye sebep olabilir.

  1. Beyin fonksiyonlarını bozabilir

Yağlı yiyecekler, bunama riskinizi artırabileceği gibi, öğrenme ve hafızanıza da zarar verebilir. Yağlı yiyeceklere bağlı kilo alımının beynin yapısına, dokusuna ve aktivitesine zarar verebileceği gösterilmiş.

 

Dyt. Tuğçe ÇAKIR