Anksiyete ve Coronavirüs ile Başa Çıkma


Anksiyete ve Coronavirüs ile Başa Çıkma

Koronavirüs yüzünden hepimiz izole yaşamaktayız. Günlük yaşamımız bozuldu, yarının ne getirebileceğinden emin değiliz ve çoğumuz için kesintisiz haberler ve sosyal medya kanalları dahi bizlere yardımcı olmuyor.
Uzmanlarımız, kendi kaygınızla baş etmenin, çocuklarınızın güvende hissetmesini sağlamak için en güçlü yol olabileceğini söylüyor. Siz veya çocuklarınız endişeli hissediyorsanız, bu endişeyle sağlıklı bir şekilde nasıl başa çıkılacağını öğrenmek , tüm ailenin hem şimdi hem de pandemi sona erdiğinde daha esnek olmasına yardımcı olabilir.
Ebeveyn olarak, çocuklarımız için anksiyete ile sağlıklı yollarla başa çıkarak stresli zamanlara nasıl tepki vereceğimizi modellemeliyiz. Şimdiye dikkat etmeli ve gerçekte neler olduğuna odaklanmalıyız ve kendimizin en kötü durum senaryolarına gitmesine izin vermemeliyiz.

Nasıl sakin kalınır?

Okuduklarınız konusunda akıllı olun. Ailelerimizi en iyi nasıl güvende tutacağımız konusunda bilgilendirildiğimizden emin olsak da gerçekten yararlı olduğundan emin olmak için çevrimiçi okuduklarımız hakkında da düşünmeliyiz.

Okuduğunuz makalelerin sayısına veya her gün koronavirüs hakkında ne kadar süre okuyacağınıza bir sınır koymalısınız. Sizi endişelendiren bir medya aracı kullanıyorsanız bir mola verin. Bilgilendirilmek bir şeydir; fazla maruz kalmak başka bir şeydir.

Şu anda ne yaptığınıza odaklanın. Sosyal mesafeyi uygulayarak ve ellerinizi ve evinizi temiz tutarak riskleri en aza indirmek için üzerinize düşeni yaptığınızı kendinize hatırlatın.

Rutinlere güvenin

Egzersiz, düzenli yemekler ve sağlıklı uyku miktarlarını içeren bir rutin oluşturmak, ruh halimizi ve endişelerimizi düzenlemek için de çok önemlidir. Eski rutininiz COVID-19 önlemleri nedeniyle artık mümkün değilse, esnek olmanın yollarını arayın ve yeni bir rutin başlatın.

 • Hergün aynı saatte yatın

 • Sabah erken kalkın

 • Camdan derin bir nefes alın

 • Aldığınız derin nefesi yavaş yavaş verin

 • Tüm iş planınızı evden yapın.

Karmaşık olmak zorunda değil

Dikkatli olmak kulağa hoş geliyor. Günümüze odaklanmak için zaman ayırın, nerede olduğunuzu ve nasıl hissettiğiniz konusunda kasıtlı ve düşünceli olun. Düşüncelerinizi merkezileştirmeye ve o anda olmaya çalışın. Kulağa basit geliyor, ama özellikle de geleceğin ne olduğuna dair endişeler bu kadar baskın olduğunda bunu gerektiriyor. Dikkatli faaliyetler yardımcı olabilir. “Farkındalık karmaşık değil”. İşte önerdiğimiz bazı basit aktiviteler:

 • Kasları Sıkın: Ayak parmaklarınızdan başlayarak, bir kas seçin ve sıkıca sıkın. Beşe kadar sayın. Serbest bırakın ve vücudunuzun nasıl değiştiğine dikkat edin. Vücudunuzu yukarı hareket ettirerek egzersizi tekrarlayın.
 • Karın Solunumu: Bir elinizi karnınıza, bir elinizi göğsünüze koyun. Midenizden yavaşça nefes alın (balon gibi genişleyin) ve yavaşça nefes verin (söndürün).
 • Dikkatli Yemek: Yemeğinizin kokusuna, tadına ve görünümüne dikkat edin. Çoklu görev yok.
 • Meditasyon: Rahat ve konforlu bir pozisyonda oturun. Nefesiniz gibi odaklanacak bir şey seçin. Zihniniz dolaştığında, dikkatinizi nefesinize geri getirin.
 • Kabarcıklar Üfleme: Şekillerine, dokularına ve renklerine dikkat edin.
 • Boyama: Bir şey renklendirin . Renklere ve tasarımlara odaklanın.
 • Müzik Dinleme: Tüm şarkıya odaklanın veya özellikle sesi veya bir enstrümanı dinleyin.

Zor bir zamanda endişeyi yatıştırmak için ipuçları

Okullar kapalıyken ve pek çok anne-baba öngörülebilir bir gelecek için çocuk bakımı olmadan evden çalışıyorken, sorumluluklar sonsuz görünüyor, durum korkunç ve kendine zaman ayırmak geçmişte kaldı…

Derin bir nefes al. Biraz daha iyi misin?

Bunlar deneme zamanlarıdır, ancak günlük rutininize dikkatli uygulamalar eklemek kaygıyı sakinleştirmeye ve sağlıklı baş etme becerileri geliştirmeye yardımcı olabilir. Klinisyenlerimizin siz ve aileniz için farkındalığın işe yaramasıyla ilgili bazı ipuçları.

Telefon ve Whatsapp
+90 507 764 62 62