Alkol İçmeyi Bıraktığınızda Vücudunuza Gerçekten Ne Olur


Yazan: Diyetisyen Tuğçe ÇAKIR

Alkol İçmeyi Bıraktığınızda Vücudunuza Gerçekten Ne Olur

 

Kalp

Kronik alkol alımı kalbinizde ağır hasara neden olabiliyor. Hatta her hafta sonu dışarı çıkıp aşırıya kaçıyorsanız, kalbiniz zarar görüyor olabilir. Ağır ve aşırı miktarda içki içmek yüksek kan basıncına (hipertansiyon) ve kalp kası hastalığına (kardiyomiyopati) neden olabiliyor.

Kalp krizi veya ani ölüm riski, alkol içmeyi bırakmanın ilk yılında önemli ölçüde düşüyor.

Karaciğer

İçtiğiniz alkolün parçalanmasına veya vücutta kullanılmasına yardımcı olan asıl organdır.

Düzenli olarak, aşırı miktarda içki içen herkes basit yağlı karaciğer hastalığı geliştiriyor ve tedavi edilmezse siroza kadar ilerleyebiliyor. Doktorunuz tarafından basit yağlı karaciğer teşhisi konulduysa ve alkolden uzak durursanız, karaciğeriniz sadece birkaç hafta içinde iyileşebiliyor. Ancak bu süre ciddiyete göre değişiyor.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi bozukluğu sadece düzenli olarak büyük miktarda alkol içen kişilerde değil, aynı zamanda ara sıra içki içenlerde de görülüyor. Alkolün tamamen bırakılması bağışıklık sistemini iyileştirebiliyor. Bu sürece tabii ki sağlıklı bir beslenmenin de eşlik etmesi gerekiyor.

Uyku Kalitesi

Birkaç bardak şarap içtikten sonra uykuya dalmakta herhangi bir probleminiz olmasa da uykunuzun kalitesi büyük ölçüde bozuluyor. Alkolün bırakılmasından sonra sadece iki hafta içinde de uyku kalitesi iyileşebiliyor. Tabii ki, bu durum kişiden kişiye değişebiliyor.

Vücut Ağırlığı

Alkollü içecekler ihtiyacınız olmayan boş kalori kaynakları. Her gün az miktarlarda alınması bile zaman içinde kiloya dönüşebiliyor. Alkol bırakımından sonra alınan kilolar sağlıklı bir beslenme ile geri verilebiliyor.

Vitaminler ve mineraller

Alkol folat emilimini ve bir B vitamini olan tiaminin emilimini engelleyebiliyor. Aynı zamanda düzenli olarak alkol içenler, yemek yemeyi unutmaları nedeniyle ciddi şekilde yetersiz beslenebiliyor. Alkol içmeyi bıraktıktan sonra sağlıklı besinleri seçme ile bu durum düzelebiliyor.

 

Telefon ve Whatsapp
+90 312 440 77 56