Değişmek mi değiştirmek mi?


 

Yazan Psikolog Ezel Mutlucan 

Çoğumuz hayatımızdan mutlu değiliz. Ya eksik bir şey ya da fedakârlık yapacağımız çok şeyimiz var. Kimi zaman hayat zorlu bir maraton, kimi zamanda hiç bitmesin dediğimiz o güzel rüya. Sorsak hepimiz kendimiz için yaşıyor, elimizden geleni yapıyor ama karşımızdakileri bir türlü değiştiremiyoruz.

 

Biz istiyoruz ki bütün her şey değişsin, bir tek biz değişmeyelim… Hep başkalarının duygularıyla düşünceleriyle ve davranışlarıyla ilgilenir, onların değişmelerini bekleriz. Yeri gelir kafamızda mahkemeler kurar ağır cezalarla onları suçlar ve yargılarız. Çoğunlukla da karşımızdakileri cezalandırırız. Hâkim olan biz, karşımızdakileri yargılarken peki kendimize ne kadar adil olabiliyoruz?

Aslında en zoru seçen bizler değil miyiz? Başkalarının duygularını, düşüncelerini ve davranışlarını kontrol edemeyiz. Kendi halimizden en iyi kendimiz anlarız. Hislerimizi, tutumlarımızı, yaşadıklarımızı, beklentilerimizi ve zaaflarımızı en iyi bizler biliriz. Sağlıklı yol, önce kendimizi değiştirmektir. Kolay ve sürdürülebilir bir yol varken neden olmazlara meyil ederiz ki?

Asıl olan, kendimizi ne kadar biliyoruz? Kendimizin ne kadar farkındayız?  Beklentilerimiz, sınırlarımız, olmazsa

olmaz dediklerimiz yani bizi biz yapan şeyleri ne kadar biliyoruz? Tanıyor muyuz asıl bizi? Bir şey değişsin istiyorsak öncelikle elimizde olanı iyi bilmeliyiz, kendimizi iyi tanımalıyız… Ben kimim? Ne istiyorum? Beklentilerim neler? Sınırlarım neler? Neleri değiştirirsem bana iyi gelir? Beni bu değişimden alıkoyan, ayak bağı olan olay/durum/kişi nedir?

Değişimi hepimiz isteriz. Bazılarımızın ‘’değişim’’ kelimesi bile kafasını döndürüp kaçmasına sebep olurken bazılarımızı da muazzam motivasyon değişime hazırlar. Zaman zaman düşünür, değişim için adım atmayı erteleriz. Kendimizden korkarız aslında değişimden değil. Kılıflar bulur sobelenene kadar kaçarız. Hayat her defasında bizi değişim için aynı yerden sınarken biz bazı işaretleri yok sayarız. Aslında bizi başkalarının değişimleri değil, bizim değişmemiz mutlu eder. Kısa zamanlı odaklanmalar, değişimler yine yeniden başa dönüverir. Asıl değişim yavaş ama kalıcı olandır.

Sihirli değnek olsa başkalarının değişmelerini isterken, o sihirli gücü önce kendimizde kullanmalıyız. Kim bilir belki de biz yanlışızdır, doğru yolda yanlış treni bekliyoruzdur. Mutlu olmak yerine, haklı olmayı bekliyoruzdur. Değişmek yerine değiştirmeyi seçiyoruzdur. Belki de cesurca adımlar atmanın zamanı gelmiştir. Sihri kendimize yapmanın tam zamanıdır. Demem o ki değişimden korkma, değişim seninle başlar. Asıl mutluluk, kendini fark etmekle ve keşfetmekle başlar. Önce iste, fark et ve çabala…
Psikolog Ezel Mutlucan

 

Telefon ve Whatsapp
+90 312 440 77 56