Şekersiz Bir Hayata Alışın!.


İlk Adım

Basit şekeri ve girdiği her türlü besini hayatınızdan çıkartma kararı aldınız, bir süredir devam ediyorsunuz ancak küçük semptomlar baş göstermeye başladı, değil mi? İkisi de kolay değil, kabul ediyorum. Ancak alıştıktan sonra sağlığınıza kazandırdıkları paha biçilemez.

Çıktığımız her yolda olduğu gibi şekersiz yolda da küçük tümseklerle karşılaşmamız kaçınılmaz.

Yapılan birçok çalışma şekerin beyin üzerindeki etkilerinin nikotin, morfin ve kokain gibi maddelerle benzer bağımlılığa neden olduğunu göstermiştir.

Çoğu birey gün içerisinde 20-30 şeker kaşığı şeker tüketmektedir ki bu miktar tüketilebilecek maksimum 8 şeker kaşığı şekerin (normal bireyler için) fazlasıyla üzerindedir. Böyle bir bağımlılığın birden kesilmesi ise beklenmeyen etkilere neden olacaktır.

Beynimizdeki ödül merkezinin uyarılmasında etkili olan faktörlerden biri de besinlerdir. Şeker tüketimiyle birlikte akumbens çekirdekleri uyarılarak dopamin salınımı gerçekleşmektedir(Beynin Ödül Merkezi). Düzenli şeker tüketimi beyin tolerasyonunda artışa neden olarak aynı etki için daha fazla tüketimi zorunlu kılmaktadır.

Görülen Semptomlar

Şeker detoksu istenmeyen  fiziksel ve mental  semptomlara neden olmaktadır. Karşılaşılan semptomun türü ve seviyesi şeker bağımlılığının şiddetine göre değişmekle birlikte birkaç günden iki haftaya kadar sürebilmektedir.

Mental Semptomlar

Depresyon, anksiyete, uyku düzeninde bozulmalar, konsantrasyon eksikliği ve makarna, ekmek, patates cipsi gibi yiyeceklere karşı yeme isteğinde artış olabilmektedir.

Fiziksel Semptomlar

Baş ağrısı ve yorgunluk, en yaygın rastlanan yan etkilerdendir.

 

YAN ETKİLERLE MÜCADELE

Protein Tüketiminizi arttırın

Paketli ürünlerin (şeker ve beyaz un içeren) ve beyaz unun tüketimi şeker detoksunun yasaklarından olduğu için gün içerisinde enerji alımı azalmaktadır. Enerji alımındaki azalmanın ve oluşabilecek açlığın önüne geçilmesi için her öğünde yeterli protein tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Posa Tüketiminizi Arttırın

Sindirilebilir posa tüketimi kan şekerinin kontrolünde rol oynayarak yan etki olarak görülen baş ağrısı ve yeme isteğindeki artış gibi semptomların engellenmesinde yardımcıdır. (Kurubaklagil, sebze, meyve , tam buğday ve yulaf gibi tahıllar örnek verilebilir.)

Bol Su İçin

Artan posa tüketimi yetersiz su içildiğinde kabızlık gibi hazımsızlık problemlerine neden olabilir. Hem bu durumun hem de aşırı yemenin ve açlık hissinin önüne geçilmesi için bol su (2-3 Litre) tüketilmelidir.

Tatlandırıcılardan Uzak Durun

Yapılan araştırmalarda, tatlandırıcıların beyinde şekerle aynı bölgeyi uyardığı ve benzer sinyal yolakları aktive ettiği gösterilmiştir.

Stres Yönetimi

Şeker stres hormonları üzerinde yatıştırıcı etkiye sahiptir bu durum stresli hissettiğimiz zamanlarda şeker isteğindeki artışın sebebini açıklamaktadır.

Şeker detoksuyla birlikte stres durumunuzda artış yaşayabilirsiniz. Böyle zamanlarda kısa bir yürüyüş, sevdiğiniz bir arkadaşınızla sohbet ya da kitap okumak gibi aktiviteler dikkatinizi şekerden uzaklaştırmanızda etkili olacaktır.

Egzersizi İhmal Etmeyin

Egzersiz, stres hormonlarının düzeyini azaltır, enerjinizi arttırır. Bu sayede şeker detoksuyla birlikte yaşadığınız yorgunluk ve strese bağlı yeme isteğinin önüne geçilmesine de yardımcı olur.

15 dakikalık yürüyüş olsa bile egzersizi ihmal etmeyin, derim.

Kahve İçin

Kahvenin şeker isteğini baskıladığı ve şeker emiliminin süresini uzattığı yapılan araştırmalarda belirtilmiştir.

Telefon ve Whatsapp
+90 507 764 62 62