Detoks'un Görünmeyen Yüzü


Detoksifikasyon popüler tabirle detoks diyetleri ! Son zamanlarda dillerden düşmüyor. Zayıflatanından, bel bölgesinde incelmeye neden olanı, 1 haftada 3 kilo verdireni detoks suları, diyetleri detoks programları… Peki, detoks nedir, sağlıklı mıdır, vucüdumuzda görünmeyen bir el tarafından detoks gerçekleşir mi?

Detoks diyetleri, vucüdumuza zararlı olan toksinlerin uzaklaştırılmasıyla kanın temizlenmesini amaçlar. Bunu nasıl gerçekleştirdiği  ve spesifik bileşenleri  ise henüz net bir açıklığa kavuşmamışır.

Detoks Nedir?

Detoks diyetleri  toksinleri vücumuzdan uzaklaştırmak için beslenme düzenine uygulanan  genellikle kısa süreli müdahalelerdir.

Tipik bir detoks diyeti sebze, meyve ve bunların suları ile su tüketimine dayalı, kalori ve besin değeri açısından oldukça kısıtlı diyetlerdir.  Bu diyetlere bazı bitkiler, çaylar, suplemanlar (besin takviyeleri) ve lavman etkili ürünler de eklenebilmektedir.

Bu şekilde;

Organların dinlendirilmesi

Karaciğerin toksinleri uzaklaştırmak için uyarılması

Dışkı, idrar ve terle atılan toksin miktarını arttırmak

Sirkulasyonu hızlandırmak hedeflenmektedir.

 

Detoks diyetleri, besinlerle ya da çevresel maruziyetler sonucu vücudumuza aldığımız toksinlerin uzaklaştırılması için yaygın olarak önerilmektedir.

Bunun yanı sıra; obezite, sindirim rahatsızlıkları, otoimmün hastalıklar, inflamasyon, çeşitli alerjiler ve kronik yorgunluk gibi sağlık problemlerine de yardımcı olduğu görülmüştür.

Ancak, detoks diyetleriyle ilgili insanlarla yapılan araştırmalar yetersiz olmakla birlikte birkaç çalışma sonucunda ciddi problemlerle karşılaşılmıştır.

Detoks  Nasıl Yapılır?

1-3 günlük açlık

Sadece taze sebze ve meyve suları, smoothie, su tüketimi

Ağır metal içeriği yüksek, alerjen etki gösterebilecek besinlerden uzak durmak

Laksatif kullanımı

Düzenli egzersiz

Alkol, kahve, sigara ve rafine(basit şeker) kullanımının tamamen bırakılması

Çeşitli detoks diyetleri  olmakla birlikte çoğu bahsedilen uygulamalardan en az birini içermektedir.

Hangi Toksinler Uzaklaştırılır?

Detoks diyetleri  belirli toksinlerin uzaklaştırılmasıyla bilinse de biyokimyasal mekanizmanın nasıl olduğu  konusunda bilinmeyen noktalar vardır. Bununla birlikte yapılan bazı çalışmalar detoks diyetlerin toksinleri uzaklaştırmadığını göstermiştir. Üstelik sağlıklı bir birey için; karaciğerde detoksifikasyon ile zararlı bileşenler zararsız hale dönüştürülmekte ve bu bileşenler idrar, dışkı ve ter yoluyla uzaklaştırılmaktadır.

Ancak BPA, dirençli organik kirleticiler ve ağır metaller kolayca uzaklaştırılamaz. Bu bileşenler yağ doku ve kanda birikir, vücuttan uzaklaştırılması ise uzun yılları alabilir. Toksinleri uzaklaştırma amacıyla yapılan detoks diyetlerin bu bileşenleri uzaklaştırmasıyla ilgili çok az kanıt bulunmaktadır.

Etkili Olup Olmaması Hakkında

Detoks diyeti sürüdüren bazı bireyler diyet süresince ve sonrasında daha enerjik hissettiğini belirtirken çoğu birey ise bu süreçte iyi hissetmediklerini belirtmiştir.

Daha iyi hisseden bireylerin bir süreliğine de olsa işlenmiş gıda, kahve, alkol ve basit şekeri hayatlarından çıkarmaları ve öncesinde görülen vitamin-mineral eksikliğinin detoks diyeti süresince sebze ve meyve tüketimiyle iyileştirilmesi sonucu olabileceği düşünülmektedir.

Peki, Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Bu süreçte (ödem atımı ve karbonhidrat depolarının kullanımına bağlı) hızlı kilo kaybı görülse de diyetin sonlandırılmasıyla birlikte kaybettim sanılan kilolar genellikle tekrar alınmaktadır.

Şiddetli kalori kısıtlaması olan detoks diyetler kısa vadede ağırlık kaybı ve metabolizmada iyileşme sağlarken uzun süreli ağırlık kaybında etkili olmamaktadır. (Bu durumda asıl etken yine kalori kısıtlamasıdır.)

Detoks Diyetler, Kısa Süreli Açlık ve Stres

Kısa süreli açlık, bazı bireylerde çeşitli hastalıkların biyomarkerlarında düzelme sağlarken, insulin ve leptin duyarlılığını da arttırmaktadır.

Bazı bireylerde ise, 2 günlük açlık ve 3 haftalık kalori kısıtlaması sonucunda stres hormonlarının seviyesinde artış gözlenmiştir.

Alışkanlık Kazanmak İçin

Düzenli egzersiz, su içme alışkanlığı, düzenli uyku, stres düzeyinin azaltılması, ağır metal içeren besinlerin tüketimini azaltmak ve sağlıklı besin tüketimi gibi alışkanlıkların kazanılmasında küçük bir adım olabilir.

Şiddetli Kalori Kısıtlaması

Çoğu detoks diyet, kısa süreli açlık ve şiddetli kalori kısıtlamasını önerir. Kısa süreli açlık ve kalori kısıtlaması yorgunluk, sinirlilik ve nefes almada güçlük gibi sorunlara neden olmaktadır. Bu durumun uzaması ise vitamin-mineral eksikliği, elektrolit dengesizliği hatta ölümle sonuçlanabilmektedir.

Diyet süresince laksatif kullanımı ise; dehidrasyon (şiddetli sıvı kaybı), kusma, bulantı ve karın ağrısına neden olmaktadır.

Bir Diğer Konu İse Detoks Ürünleri

Çoğu detoks besin ürünleri ve suplemanı bilimsel temellere dayandırılmadan üretilmektedir.

Risk Grupları

Çocuklar, ergenlik çağındaki bireyler, gebe ve emziren anneler, yaşlılar, diyabet gibi kan şekerinde düzensizlikleri olan bireyler detoks diyetini uygulamaması gereken gruplardır.

Bunun haricinde kalan bireyler ise diyetisyen ve doktor kontrolünde uygulama/ma konusunda dikkatli olmalıdır.

Telefon ve Whatsapp
+90 507 764 62 62