Demir Eksikliği Anemisi (Kansızlık) Ve Beslenme


DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ (KANSIZLIK) NEDİR?

Demir; oksijenin kırmızı kan hücreleri tarafından taşınması,depolanması ve kullanımı gibi birçok hayatı fonksiyonda yer alan esansiyel elementir.Toplam demir miktarında bir azalma olduğunda kişilerde demir eksikliği anemisi (kansızlık) gözlenebilir. Genel olarak kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan, oksijen taşımakla görevli hemoglobin molekülünün miktarındaki azalma olarak tanımlanır. Bunun temel nedenleri:

1)Ağır ve yoğun mensturasyon kanamaları

2)Vücut içi kanamalar

3)Vücutta demir emilimi bozukluğu

4)Besinlerle yeterli miktarda demir alınamaması gibi durumlardır.

BAŞLICA RİSK FAKTÖRLERİ KİMLERDİR?

A)gebe kadınlar B)prematüre bebekler(erken doğmuş ) C) anne sütü almamış ya da demirle güçlendirilmiş mama ile beslenmeyen bebekler D)enfeksiyonlu bireyler

BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baş ağrısı,çabuk yorulma,baş dönmesi,yüzde ve deride solgun görünüm,  iştahın azalması, saç dökülmesi ve tırnaklarda incelme,konsantrasyon bozukluğu,huzursuzluk,yorgun hissetme  gibi  bazı belirtiler anemi göstergesi olarak kabul edilir.İleri derecede kansızlığı olan bireylerde ise elde ve ayakta karıncalanma,depresyon,çarpıntı gibi şikayetler de gözlenir.

NELER TÜKETİLMELİDİR?

Demir eksikliği anemisinden korunmak için, ihtiyacınız olan demiri yeterli miktarda içeren besinleri düzenli tüketmelisiniz. Demirden zengin besinler kırmızı et, yumurta,yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllı ürünler ve demirle zenginleştirilmiş besinlerdir.

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİ(KANSIZLIK) TEDAVİSİ İÇİN İLAÇ KULLANILIYORSA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Doktorun önerisiyle alınan demir haplarını C vitamini takviyesi veya C vitamini ihtiva eden besinlerle alırsanız vücutta kullanımı çok daha iyi olur. C vitamini içeriği yüksek besinler kuşburnu,maydanoz, yeşil sebzeler,turunçgiller ve patatestir. Demir haplarını süt,kafein içeren besinler ( çay, yeşil çay gibi) posası yüksek besinler ve antiasitler ( mide ilaçları ) ile birlikte almayınız.

Telefon ve Whatsapp
+90 507 764 62 62