Parlayan Bir Cilde Sahip Olmak İçin Ne Yemeli?


Yazan: Diyetisyen Tuğçe ÇAKIR   

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için yediklerinize bir bakmayı hiç düşünmüş müydünüz? Kremler, cilt bakımı yapıyorsunuz fakat yediklerinize dikkat etmiyorsanız güzel bir cilt için elinizden geleni yapmamışsınız demektir.

Antioksidanlar, A vitamini, lif, likopen maddesi cildin koruyucularıdır ve diyetinize dahil edilmesi çok kolaydır. Cildinizin sağlığını ve güzelliğini koruyacak besinleri sizler için sıraladık.

  1. Yeşil çay

Yeşil çayın içerisinde bulunan maddeler, güçlü antioksidanlardır. Sabah güne kahve ile başlamak yerine yeşil çay ile başlamayı deneyebilirsiniz.

  1. Bal

Tüm balların cildinize faydaları vardır ve cildinizi zararlı etmenlerden korurlar. Ek bilgi: Manuka balı bu konuda en etkilisi ama maalesef Yeni Zelanda’da yetişiyor.

  1. Salatalık

Cildin nemli kalmasına yardımcı olarak cildinizin güzelliğini koruyor.

Domates

Cildinizi, güneşe maruz kaldığında ortaya çıkan yaşlanma etkilerine karşı koruyan likopen ile doludur.

  1. Somon

Balıklarda bulunan ve omega-3 yağ asitleri olarak adlandırılan doymamış yağlar iltihabı azaltıyor ve teninizin daha pürüzsüz ve daha düzgün görünmesini sağlıyor.

  1. Tatlı patates

Tatlı patatesler, vücudumuzda serbest radikal hasarı ve enfeksiyon ile savaşan, güçlü bir antioksidan olan A vitamini kaynağıdır.

  1. Meyveler

Yaban mersini, çilek, ahududu ve böğürtlen , yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olan antioksidanlar , polifenoller ve flavanoidlerden zengindir.

  1. Su

Yeterince su içmek cildinizi nemlendirir, daha pürüzsüz ve daha esnek görünmesini sağlar.

NOT: KAÇINMANIZ GEREKEN= ŞEKER. Cildinizin genç görünmesini sağlamak için işlenmiş şekerleri tüketmeyin, meyve ve sebzelerde bulunan doğal şekeri tüketin.  
Diyetisyen Tuğçe Çakır

Telefon ve Whatsapp
+90 507 764 62 62