Yeme Bozukluğum Olabilir mi?


Yeme bozuklukları, sağlıksız yeme davranışlarını içeren hem ruhsal hem de fiziksel hastalıklarıdır. Yaşı, cinsiyeti, etnik kökeni veya geçmişi ne olursa olsun herkes yeme bozukluğuna sahip olabilir. Yeme bozukluklarının bazı örnekleri; kaçınan / kısıtlayıcı gıda alım bozukluğu (ARFID), bulimia nervoza, tıkınırcasına yeme bozukluğu ve anoreksiya nervozadır.

Yeme bozukluklarının ortaya çıkmasının temelinde tek bir neden yoktur ve insanlar herhangi bir yeme bozukluğu için tüm semptomlara sahip olmayabilir. Pek çok kişiye "diğer belirtilmiş beslenme veya yeme bozukluğu" (OSFED) teşhisi konur, bu; aşırı yeme bozukluğu, anoreksiya veya bulimia teşhisii koymak için semptomlarının tam olarak eşleşmediği anlamına gelir, ancak yeme bozukluğu olmadığı anlamına gelmez.

Bir kişinin semptomlarının ve dolayısıyla teşhisinin zamanla değişmesi de mümkündür. Örneğin, bir kişide anoreksiya olabilir, ancak semptomları daha sonra bir bulimia teşhisine uyacak şekilde değişebilir.

Yeme bozukluğunuz olup olmadığını merak ediyorsanız, bu birçok soru, düşünce ve duyguya neden olabilir. Ayrıca, başkaları size sizinle ilgili endişelendiklerini veya bir yeme bozukluğunuz olduğunu düşündüklerini söylüyor olabilir, ancak siz aynı fikirde olmayabilirsiniz. Bu çevrenizdekilerle çatışmaya neden olabilir. Biz The APNC olarak her zaman bu konuda yardımcı olmaya hazırız.

Telefon ve Whatsapp
0 312 440 77 83